Egzamin pisemny

Jak wygląda egzamin na aplikację adwokacką?

W ARTYKULE ZNAJDZIESZ:

Test pisemny na uprawnienia budowlane reprezentuje inaugurację procesu oceny wiedzy i jest uznawany za pierwszy, statystycznie najłatwiejszy etap tego sprawdzania. Procedury egzaminacyjne, zgodne z ustalonymi normami, rządzą przebiegiem egzaminu testowego. Indywidualne dostosowanie liczby pytań, czasu oraz zakresu materiału jest uzależnione od konkretnego rodzaju i specjalności poszczególnych uprawnień budowlanych.

Warto skrupulatnie przygotować się do niego, zaznajamiając się z jego przebiegiem oraz zakresem materiału. Zdawalność na egzaminie pisemnym obniża się systematycznie od kilku lat.

Forma i przebieg egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane

Procedura i przebieg egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane opiera się na formie testu jednokrotnego wyboru. Kandydaci wybierają prawidłową odpowiedź spośród trzech dostępnych opcji.

Po wejściu na salę egzaminacyjną uczestnicy otrzymują zestawy pytań egzaminacyjnych. Zazwyczaj dba się o to, aby osoby ubiegające się o te same uprawnienia nie zajmowały miejsc obok siebie.

Korzystanie podczas egzaminu z pomocy innych osób, urządzeń odtwarzających, opracowań dotyczących zagadnień objętych procedurą kwalifikacyjną lub urządzeń do przekazu lub odbioru informacji skutkuje przerwaniem egzaminu i oznacza negatywny wynik.

Warunki dopuszczenia do egzaminu na uprawnienia budowlane

Aby przystąpić do egzaminu testowego na uprawnienia budowlane, koniecznym warunkiem jest pozytywne przejście procesu kwalifikacji wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Dodatkowo, aby uzyskać dostęp do egzaminu pisemnego, konieczne jest uregulowanie II raty opłaty za postępowanie kwalifikacyjne, co należy uczynić najpóźniej 14 dni przed planowanym terminem egzaminu. Warto mieć przy sobie potwierdzenie bankowe wpłaty opłaty, aby ewentualnie szybko rozwiać wątpliwości.

Data i miejsce egzaminu testowego na uprawnienia budowlane

Egzaminy na uzyskanie uprawnień budowlanych są regularnie organizowane co najmniej dwa razy w roku, tradycyjnie w okresie wiosennym i jesiennym. Egzamin pisemny przeprowadza się jednocześnie we wszystkich lokalnych izbach inżynierów, a data tego wydarzenia jest ogłaszana publicznie co najmniej 90 dni przed planowanym terminem przez komisję kwalifikacyjną. Lokalizacja egzaminu jest natomiast określana niezależnie przez poszczególne izby inżynierów w danym regionie.

W ciągu miesiąca przed egzaminem każdy kandydat otrzymuje oficjalne zawiadomienie listem poleconym, zawierające informacje o jego dopuszczeniu do egzaminu, a także precyzyjne dane dotyczące daty i miejsca jego przeprowadzenia.

Egzamin pisemny jakie – pytania egzaminacyjne

Pytania przygotowywane na egzamin są opracowywane przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną PIIB, bazując na obowiązujących przepisach. Przed każdym egzaminem Izba publikuje listę wymaganych aktów prawnych i norm, których znajomość będzie testowana w danym terminie egzaminacyjnym. W bazie dostępnych jest kilka tysięcy pytań, z których losowo generowane są testy obejmujące różne specjalności i rodzaje uprawnień budowlanych.

Liczba pytań, czas i zakres egzaminu

Ilość pytań testowych, czas oraz zakres egzaminu testowego ustalane są w zależności od rodzaju i zakresu uprawnień o jakie ubiega się zdający. Kształtują się one w sposób następujący:
Uprawnienia bez ograniczeń – łącznie do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi
90 pytań testowych w tym:

Łączny czas trwania egzaminu – 135 minut
Wymagana liczba pozytywnych odpowiedzi – 68
Uprawnienia bez ograniczeń – odrębnie do projektowania albo do kierowania robotami budowlanymi
75 pytań testowych w tym:

Łączny czas trwania egzaminu – 115 minut
Wymagana liczba pozytywnych odpowiedzi – 57
Uprawnienia w ograniczonym zakresie – łącznie na uprawnienia do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi
60 pytań testowych w tym:

Łączny czas trwania egzaminu – 90 minut
Wymagana liczba pozytywnych odpowiedzi – 45
Uprawnienia w ograniczonym zakresie – odrębnie do projektowania albo do kierowania robotami budowlanymi
45 pytań testowych w tym:

Łączny czas trwania egzaminu – 70 minut
Wymagana liczba pozytywnych odpowiedzi – 34
Uprawnienia w ograniczonym zakresie do kierowania robotami budowlanymi dla osób posiadających tytuł zawodowy mistrza.
45 pytań testowych w tym:

Łączny czas trwania egzaminu – 70 minut
Wymagana liczba pozytywnych odpowiedzi – 34

Czy egzamin pisemny na uprawnienia budowlane jest trudny – zdawalność

Warto zauważyć, że pytania egzaminacyjne na uprawnienia budowlane różnią się pod względem stopnia trudności. Niektóre z pytań mają jednoznaczną odpowiedź, która jest oczywista dla osób o wykształceniu technicznym budowlanym i praktyce zawodowej. Inne pytania można rozwiązać drogą dedukcji, nawet jeśli nie posiada się głębokiej wiedzy na dany temat. Jednak istnieje również znaczna liczba pytań dotyczących szczegółowych warunków technicznych, które mogą sprawić trudność bez wcześniejszego przygotowania.

Czasem pytania wydają się dotyczyć obszarów pozornie niezwiązanych ze specjalizacją, na którą aplikujemy. Na przykład pytania z warunków technicznych dla budynków mogą pojawić się w egzaminie dla osób ubiegających się o uprawnienia drogowe lub mostowe. Mimo pozornej nielogiczności, jest to zgodne z wymogami dotyczącymi znajomości aktów prawnych.

Zdawalność egzaminów w ostatnich latach oscyluje między 80% a 85%, co jest stosunkowo wysokim wynikiem. Niemniej jednak, nie oznacza to, że egzamin jest łatwy. Zaliczenie go bez odpowiedniego przygotowania będzie wyzwaniem. Jednak wśród zdających powszechne jest przekonanie, że jest on łatwiejszy niż egzamin ustny.

Jak przygotować się do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane?

Podstawowym krokiem w przygotowaniach do egzaminu pisemnego na uprawnienia budowlane jest studiowanie pytań egzaminacyjnych. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna PIIB regularnie udostępnia zbiory przykładowych pytań egzaminacyjnych, które mają ułatwić kandydatom zaznajomienie się z poziomem trudności egzaminu.

Dodatkowo, niezwykle korzystnym narzędziem wspierającym proces nauki jest nasza aplikacja przygotowująca do egzaminu testowego. Oprócz standardowych pytań przykładowych, zawiera ona również pytania pochodzące z poprzednich lat egzaminacyjnych oraz autorskie pytania stworzone przez ekspertów posiadających uprawnienia budowlane.

Wskazane jest również wielokrotne, uważne przeczytanie kluczowych aktów prawnych regulujących proces budowlany. Obejmuje to zwłaszcza ustawę Prawo budowlane, rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Kodeks Postępowania Administracyjnego. W przypadku bardzo szczegółowych warunków technicznych, samodzielna lektura zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zaleca się skoncentrowanie nauki na gotowych pytaniach egzaminacyjnych.

Wyniki egzaminu na uprawnienia budowlane

Wyniki egzaminu testowego są ogłaszane przez członków okręgowych komisji kwalifikacyjnych maksymalnie do kilku godzin po zakończeniu egzaminu. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku, ustalany jest termin egzaminu ustnego dla każdego kandydata.

Negatywny rezultat z egzaminu testowego zobowiązuje do ponownego przystąpienia do niego w kolejnych sesjach egzaminacyjnych. Kwalifikacja wykształcenia i praktyki zachowuje jednak swoją ważność, nie wymaga ponownego dostarczania dokumentów. Cała opłata za przeprowadzenie egzaminu, obejmująca także część dotyczącą egzaminu ustnego, przepada w przypadku niezdania.

Po niezaliczeniu egzaminu istnieje opcja uzyskania wglądu w udzielone odpowiedzi oraz punktację przyznaną przez komisję egzaminacyjną. Warto skorzystać z tej możliwości bezpośrednio po ogłoszeniu wyników, gdyż w późniejszym terminie stanie się to trudniejsze.

Egzamin pisemny a rozszerzenie uprawnień

Testy dla kandydatów, którzy posiadają już uprawnienia budowlane i ubiegają się o nadanie innych uprawnień budowlanych, są dostosowywane indywidualnie, uwzględniając ich obecne uprawnienia, zakres i datę ich uzyskania. Zakres i forma egzaminu są ustalane w każdym przypadku w trakcie postępowania kwalifikacyjnego według następujących zasad:

Do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (łącznie):

75 pytań testowych obejmujących nowe przepisy ogólne oraz rodzaj i zakres uprawnień, w tym:

Czas trwania egzaminu pisemnego: 115 minut
Wymagana liczba poprawnych odpowiedzi: 57
Do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (rozdzielnie):
60 pytań testowych obejmujących nowe przepisy ogólne oraz rodzaj i zakres uprawnień, w tym:

Czas trwania egzaminu pisemnego: 90 minut
Wymagana liczba poprawnych odpowiedzi: 45
Do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (łącznie):
45 pytań testowych obejmujących nowe przepisy ogólne oraz rodzaj i zakres uprawnień, w tym:

Czas trwania egzaminu pisemnego: 70 minut
Wymagana liczba poprawnych odpowiedzi: 34
Do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (rozdzielnie):
30 pytań testowych obejmujących nowe przepisy ogólne oraz rodzaj i zakres uprawnień, w tym:

Czas trwania egzaminu pisemnego: 45 minut
Wymagana liczba poprawnych odpowiedzi: 23

JEŚLI PRZYGOTOWUJESZ SIĘ DO EGAZMINU PISEMNEGO NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE, PRZYDATNE BĘDĄ NASZE APLIKACJE: